Jest to forma naciowa pietruszki zwyczajnej i nie tworzy zgrubienia korzeniowego (co dzieje się u formy korzeniowej), ale liczne korzenie wiązkowe nie mające wartości konsumpcyjnej. Liście są gładkie lub kędzierzawe i tworzą gęsty, rozetowy pióropusz.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Liście, które wykorzystuje się jako zioło przyprawowe, zawierają tekże duże ilości witaminy C. Zawiera również witaminę A, B1 i B2 oraz spore ilości żelaza i innych minerałów. Świeżej, suszonej oraz mrożonej naci pietruszki używa się do doprawiania sałatek, zup i dań mięsnych. i jako dekoracji potraw - szczególnie ciekawie wygląda odmiana o liściach kędzierzawych.
Pietruszkę można w zasadzie zbierać przez cały rok. Nadaje się również do pędzenia pod osłonami. Można też wyhodować pietruszkę na parapecie. Nowalijki wyhodowane w domu nie ustępują tym kupowanym w sklepie - a mamy też pewność, że nie zawierają chemii. Roślinę można rozmnażać przez wysiew z nasion lub kupić gotową rozsadę. Latem doniczkę z pietruszką można wystawić na balkon.