Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fakty i mity o żywności ekologicznej

2022-06-27
Fakty i mity o żywności ekologicznej

Fakty i mity o żywności ekologicznej

Decydując się na zakup żywności ekologicznej, warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania i świadomie dokonywać wyborów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sięgasz wyłącznie po produkty pozbawione chemicznych dodatków, polepszaczy smaku i szkodliwych substancji. Przedstawiamy fakty i mity o żywności ekologicznej, dzięki którym rozwiejesz wszelkie wątpliwości na temat zdrowych produktów.

Certyfikat żywności ekologicznej

Faktem jest, że produkty ekologiczne przechodzą przez restrykcyjne kontrole i muszą posiadać certyfikat ekologicznej żywności wystawiany przez UE. Gospodarstwa, które produkuje żywność eko muszą być precyzyjnie przystosowane do hodowli i uprawy, przechodzą także regularne kontrole. Obejmują one nie tylko sposób nawożenia czy chowu zwierząt, ale również kontrolę personelu i środków transportu.

Warto przy tym wiedzieć, że określenia takie jak "slow food" czy "zdrowa żywność" nie są synonimami dla ekologicznej żywności, a są używane w celach marketingowych. Oznacza to, że mogą oznaczać zarówno żywność certyfikowaną, jak i niecertyfikowaną. Warto więc zwracać uwagę na certyfikat na opakowaniu, a nie samą nazwę produktu.

Spożywanie żywności ekologicznej wpływa na lepsze zdrowie

Nie jest to całkowita prawda, ponieważ na stan zdrowia ma wpływ cała masa czynników (aktywność fizyczna, wiek, genetyka). Istnieją przesłanki świadczące o tym, że naturalne żywienie ma wpływ na łagodzenie skutków wielu chorób i wspomaganie procesu oczyszczania organizmu. Nie oznacza to, że spożywanie eko produktów jest lekiem na całe zło – z pewnością jest jednak lepszym wyborem dla organizmu niż wysoko przetworzona żywność.

Zapach i smak ekologicznej żywności

Nieprzyjemny zapach i gorszy smak żywności ekologicznej to zdecydowanie mit. Dla wielu osób takie produkty mogą smakować nieco inaczej niż znane ze sklepowych półek owoce, warzywa czy przetwory. Ekologiczna żywność naturalna nie jest bowiem podkręcana przez sztuczne substancje czy barwniki. Spożywanie żywności ekologicznej może więc wymagać przyzwyczajenia się do naturalnego smaku. Korzyści płynących z jedzenia eko produktów jest jednak tak dużo, że z pewnością jest to lepsza alternatywa dla konwencjonalnej żywności.

Wpływ ekologicznej żywności na środowisko naturalne

Proces produkcji żywności ekologicznej jest ściśle kontrolowany. Przekłada się to na wysokie standardy prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Takie uprawy z pewnością mniej szkodzą przyrodzie w porównaniu do tradycyjnych, konwencjonalnych gospodarstw. Nie generują szkodliwych substancji sztucznych i chemikaliów, dzięki czemu nic nie wnika w glebę ani nie dostaje się do atmosfery. Ponadto naturalne nawozy zmniejszają erozję, a płodozmian wpływa na dobrą kondycję ziemi.

Podsumowanie

Mnogość informacji na temat żywności ekologicznej, które są trudne do zweryfikowania może powodować uczucie zagubienia. Warto więc szukać informacji od sprawdzonych producentów, oferujących produkty certyfikowane. Nie ufaj chwytom marketingowych, ale wybieraj żywność od firm, które prowadzą swoje gospodarstwa w sposób przejrzysty dla klientów.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

pixel