Darmowa dostawa od 249,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić kiszonki i kisić warzywa

2022-07-20
Jak zrobić kiszonki i kisić warzywa

Lato obfituje w pyszne i świeże warzywa, których próżno szukać zimą. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak zrobić kiszonki, które dostarczą cennych składników odżywczych podczas mroźnych miesięcy. Przekonaj się, jak zrobić kiszonki z warzyw, a także z owoców!

Proces kiszenia

Kiszenie to popularny sposób konserwowanie żywności, którego historia sięga wiele wieków wstecz. W polskiej tradycji zachowało się głównie kiszenie takich warzyw jak kapusta, ogórki czy buraki na zakwas do barszczu. Niewiele osób jednak wie, że zakisić można praktycznie wszystko – od selera czy pomidora, aż po jabłka czy kwiaty nasturcji!

Jak zrobić kiszonki warzywne? Warto na początku przygotować duży słoik lub ceramiczny pojemnik, z którego przekłada się kiszonki do mniejszych słoików. Kiszenie nie może obyć się bez soli, a często również przypraw takich jak koper, czosnek czy pieprz. Wiele osób do kiszenia wykorzystuje również wodę z poprzedniego kiszenia innych produktów. Jest to sposób na przyspieszenie procesu fermentacji, dzięki czemu warzywa nie będą psuć się w wodzie.

Jak kisić warzywa?

Kiszone warzywa to prawdziwa bomba witamin! Dzięki dużej zawartości błonnika regulują poziom cholesterolu w organizmie, a także ułatwiają wchłanianie substancji odżywczych. Proces kiszenia nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać. O ile to, jak zakisić kapustę czy ogórki jest dla wielu osób wiedzą powszechną, przekazywaną z pokolenia na pokolenia, to już kiszenie innych warzyw może okazać się zaskoczeniem. A kisić można praktycznie wszystko!

Warto na początek przygotować sobie słoik pełen rozmaitych warzyw: dobrze sprawdzą się marchewki, kalafior, rzodkiewki czy czosnek. Przed kiszeniem należy porządnie umyć każde warzywo oraz pokroić na części. Następnie wystarczy zapełnić słoik słoną i zimną zalewą oraz dodać nieco soku z ogórków kiszonych. Kiszenie takiego miksu warzyw trwa 2-5 dni, po których można przełożyć słoik do lodówki lub otworzyć do spożycia.

Jak kisić owoce?

Kiszenie owoców jest procesem konserwacji, który pozwala cieszyć się właściwościami kiszonek o każdej porze roku. Takie owoce zawierają bakterie kwasu mlekowego, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelit i układ trawienny. Spożywanie kiszonych owoców wspomaga organizm w walce z bakteriami, zapobiega też chorobom, wzdęciom czy problemom trawiennym. Zarówno kiszone warzywa, jak i owoce to doskonałe uzupełnienie diety w miesiącach, kiedy brakuje świeżych produktów. Warto też wiedzieć, że kiszonki mają mniej kalorii niż świeże produkty, dlatego odgrywają nieocenioną rolę w procesie odchudzania.

Jak więc kisić w domu owoce? Nie jest to wcale trudne zadanie. Wystarczy starannie umyć owoc, a następnie umieścić go w przygotowanej wcześniej słonej zalewie. Można również dodać ulubione przyprawy, np. wanilię lub cynamon, aby nadać kiszonkom wyjątkowego smaku i aromatu. Następnie należy zawekować słoik i odstawić go w ciemne oraz ciepłe miejsce np. w spiżarni czy piwnicy. Tak przygotowane owoce powinny być gotowe do spożycia już po tygodniu. Z kiszonych owoców mogą powstawać musy, dodatki do deserów, a także sosy do wytrawnych potraw mięsnych.

Jak kisić różne warzywa i owoce

Jak kisić kapustę w słoikach i ogórki małosolne wie prawie każdy. Dla wielu osób tego typu kiszonki są popularnym uzupełnieniem codziennej diety. Możliwości kiszenia są jednak nieograniczone, dlatego coraz więcej osób chce wiedzieć, jak zrobić kiszone warzywa oraz owoce, które nie są aż tak oczywistym wyborem.

Jak kisić buraczki na sok

Anemia, zaparcia, wysoki cholesterol czy ciśnienie tętnicze – sok z buraków może pomóc na wiele rozmaitych dolegliwości. Jak go przygotować? Buraczki należy umyć, obrać i pokroić w niewielkie kawałki. Następnie umieszczać warzywa w słoiku na zmianę z pokrojonym czosnkiem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Zimna, przegotowana woda z solą powinna zakryć w całości przygotowane produkty. Na wierzchu szklanego pojemnika warto położyć kawałek razowego chleba i przykryć całość talerzem. Proces fermentacji trwa około 7 dni – tak przygotowana kiszonka może być pita w formie soku lub posłużyć jako zakwas do zupy i innych dań.

Jak kisić cytryny i jabłka

Kiszenie cytrusów może być dla wielu osób kontrowersyjnym pomysłem. Ten niecodzienny przysmak jest niezwykle aromatyczny, a w dodatku ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jak kisić te owoce? Przede wszystkim należy postawić na niewoskowane cytryny, najlepiej BIO. W roli dodatków do zalewy dobrze sprawdzi się ostra papryka, czerwony pieprz, cynamon i listki laurowe. Cytryny kiszą się minimum 4 tygodnie – po tym czasie nabierają oszałamiającego, mocno cytrynowego smaku oraz aromatu.

Zastanawiasz się, jak ukisić jabłka? To nic trudnego! Przed umieszczeniem owoców w zalewie, pokrój jabłka na ćwiartki lub połówki. Dodaj do słoika krojony imbir, goździki oraz cynamon. Warto potrząsnąć słoikiem, aby wszystkie składniki się dobrze pomieszały, a następnie porządnie docisnąć kawałki jabłka pod powierzchnię wody. Po upływie 5-8 dni należy przełożyć słoik do lodówki lub otworzyć do spożycia. Cytryny i jabłka to jednak nie wszystkie owoce, które można ukisić. Doskonale sprawdzają się również gruszki, śliwki czy ananasy.

Podsumowanie

Kiszonki mają wiele zalet – przede wszystkim są prozdrowotne i mają niezwykły wpływ na poprawne działanie organizmu. Proces kiszenia sprawia, że warzywa i owoce są bardziej wartościowe jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Aby kiszonki były pełne witamin i minerałów warto sięgać po świeże warzywa i owoce najwyższej jakości – np. te pochodzące z ekologicznych upraw. W sklepie online BIOzFarmy znajdziesz produkty wolne od sztucznych dodatków, polepszaczy czy szkodliwych chemikaliów. Z ich pomocą przygotujesz kiszonki samodzielnie lub zaopatrzysz się w gotowy słoik pysznych, kiszonych warzyw oraz owoców.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

pixel